Doktorlar Hangi Maskeleri Öneriyor?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada semptom gösteren veya göstermeyen herkesin açık ve kapalı alanlarda, kamusal alanlarda ve insan etkileşiminin olduğu her yerde cerrahi maske kullanılması gerektiğini açıkladı. Virüsün doğduğu ülke olarak kabul edilen Çin ile beraber Hong Kong, Singapur ve diğer birçok ülke bu kararı onayladı.

Birleşik Krallık dâhil olmak üzere birçok ülke de semptom gösterdiğiniz takdirde evde kendinizi izole etmeniz gerektiğini ve bu esnada maske kullanılmasına fazla gerek olmadığını iddia etti.

Almanya ilk etapta Birleşik Krallığın savunduğu bu fikre katılsa da bir zaman sonra sosyal mesafenin net bir şekilde sağlanamadığı ortamlarda geçici tekstil malzemeleri ile ağzın ve burnun kapatılması gerektiğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olarak çalışan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri olarak bilinen CDC ise cerrahi maskeleri net bir şekilde savunmadı. Salgının bulaşım hızını azaltmak için tişört, bandana, atkı, ev bezi gibi maddelerden yapılan ev yapımı maske kullanılmasını tavsiye etti ve bu maskelerin nasıl yapılacağına dair çeşitli videolar çekti.

Ülkelerin yaptığı bu açıklamalar ülke ekonomisine ve maskelere erişilme gücüne göre değişse dahi doktorlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde N99 ve N95 tip maskelerin diğer maskelere nazaran daha güvenli olduğunu savundu. Fiyat olarak pahalı olan bu maskelere erişmekte zorluk çeken vatandaşların ise cerrahi tipi maske takması gerektiği ortaya çıktı. Cerrahi maskeler havanın filtrelenmesi için özel olarak üretilen, ince ve sentetik yapıya sahip olan elyaf dokusuz kumaştan yapılırken ev yapımı maskeler pamuk esaslı tekstil ürünlerinden yapıldığı ve filtreleme işlemini tam verimli bir şekilde yapamadığı öğrenildi.

Doktorlar tarafından yapılan bir diğer açıklama da maskelerin doğru kullanılması gerektiği yönünde oldu. Ağız ve burnun yukarıdan, yanakların ise yanlardan açık olduğu maskeler damlacıkları sızdırabilmektedir. Virüs partiküllerinin burun yoluyla da bulaşabileceğini belirten doktorlar burnu kapatmayan maskelerin bir işe yaramadığını açıkladılar.

ÖZET

Doktorlar imkanı olan insanların N99 ve N95 tipi maske, imkanı olmayan kişilerin ise cerrahi maske kullanması gerektiğini söylüyor. Eğer bu maskelerin hiçbirine ulaşılmıyorsa %100 pamuktan imal edilen tişört, atkı veya bandanadan yapılmış ev tipi maskelerin kullanılması gerektiği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir