En Dayanıklı Maskeler

Maskelerin korona virüsü bulaşmasını büyük ölçüde önlediği bilim insanları tarafından kabul edilen bir gerçektir. 194 tane ülke baz alınarak yapılan bir araştırmada ilk vakalardan sonra maske takmayı öneren ülkelerdeki vaka oranı haftalık %7 artış gösterirken, maske önermeyen ülkelerdeki vaka artış oranı haftalık %55 olarak belirlenmiştir. ABD’de Washington Üniversitesi’nden yapılan açıklamada halkın %95 civarının maske takması durumunda 4 ayda 45.000 korona virüs ölümü önleneceği not edildi. Virüse karşı bu kadar etkili olan maskelerin hepsi eşit düzeyde mi koruma sağlıyor sizce ?

Kaliteli ve dayanıklı maskenin en büyük özelliği; öksürürken ve hapşırırken çıkan büyük boyutlu damlacıkları ve nefes alıp verme sırasında dışarı atılan küçük parçacıkları absorbe edebilmesidir.

Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı bir açıklamada; sağlık çalışanlarının, yaşlı insanların ve kronik rahatsızlığı bulunan insanların yüksek korumalı, filtreli maske takması gerektiğini, bu kategorilerin dışında kalanların ise normal kumaş maske takması gerektiğini belirtti.

En dayanıklı maskeler listesinin ilk sırasında N99 ve N95 tipi maskeler gelmektedir. Bu maskeler bilinen çoğu partikülü filtreleyen özel yapıya sahiptirler. Ayrıca bu tip maskeler burun ve ağız çevresini sıkıca kapatır ve çok az sayıda bakteriyi içeri alır/dışarı atar. Journal of Hospital Infectıon’un yaptığı bir araştırma neticesinde; N99 tipi maskeleri kullanan kişilerin oldukça kalabalık bir ortamda 20 dakika bulunulduğu zaman enfekte olma risklerinin %94 ile %99 arası azaldığı ortaya çıktı. N99 ve N95 maskelerinin cerrahi maskelere nazaran daha dayanıklı olduğu da bildirildi.

En dayanıklı maskeler listesinin ikinci sırasında ise çoğu kişinin basit bir şekilde ulaşabileceği, nonwoven (dokusuz) kumaştan elde edilen ve ucuz maliyeti ile en çok kullanılan maske olan cerrahi maskeler bulunuyor. Yapılan araştırmada cerrahi tipi maskelerin solunum yoluyla dağılan küçük damlacıkları dahi absorbe ettiği ortaya çıktı. Fiyatının az olması, erişebilirliğinin kolay olması ve güvenli olması ile bilinen cerrahi maskeler en çok kullanılan maske türleri arasında yer alıyor.

En dayanıklı maskeler arasında kendine yer bulan ev yapımı maskelerde koruyucu özelliğe sahip. %100 pamuktan yapılan tişörtle elde edilen maskeler bulaşma riskini %70 civarı azaltıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise tişörtte kullanılan boyanın insan solunumuna zarar vermemesidir. Kalitesiz kumaş boyaları ağız ve burun ile yakın temasta insan sağlığına çeşitli zararlar vermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir