Korona Virüsten Korunmanın 5 yolu

Hayatımıza girdiğinden beri tüm dünya düzenini alt üst eden Korona virüsü hızını kesmeden yayılmaya, can almaya ve dünya üzerinde egemenliğini kurmaya devam ediyor. Hal böyle olunca insanlar virüsten korunmanın çeşitli yollarını arıyor. İşte virüsten korunmanın 5 yolu:

 1. Kişisel Hijyeni Sağlamak

Eğer kendinizi korona virüsünden korumak istiyorsanız kişisel hijyeninize önem vermelisiniz. Kişisel hijyenin ilk başında elleri yıkamak geliyor. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uzmanlara göre su ve sabun ile bilekleri, parmak aralarını, parmak uçlarını, avuç içini ve elin arka tarafını en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile yıkamak korona virüs riskini bir nebze indiriyor. Su ve sabun bulunamadığı takdirde standartlara uygun el antiseptiği, dezenfektanı veya en az 80c alkol içeren kolonya ile ellerimizi temizlemeliyiz. Öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendil kullanmalı, ellerimizi yüzümüze götürmemeliyiz.

Virüs sadece el yoluyla bulaşmadığı için yüzümüzü ve burun deliklerimizi de sade su ile temizlemeliyiz.

Korona virüsün elbiselere asılı kaldığı araştırmalar neticesinde kesinleşti. Dışarıda giydiğimiz elbise ile evde dolaşmamalı, dışarıdan geldiğimiz gibi çamaşır makinesinde 30 veya 40 derecede temizlik ürünleri ile yıkamalı ve 1 gün boyunca kurutmalıyız. Kapı kolları, pencere kolları gibi sık sık dokunulan yüzeyleri temizlemeliyiz.

 1. Sosyal Mesafeye Uymak

Korona virüsünün yayılmasındaki en büyük pay yakın temas olarak biliniyor.  Enfekte olan bir kişinin hapşırmasıyla, öksürmesiyle veya nefes vermesi yoluyla ortaya çıkan partiküller diğer insanlara temas ederse virüs yayılmaya devam eder. Bu sebepten dolayı diğer insanlarla aramıza en az 5-6 adım (1.5-2 metre) mesafe koymalı ve bir süreliğine tokalaşma, el sıkışma gibi geleneklerden uzak durmalıyız.

 1. Maske Kullanmak

Korona virüsünün en büyük düşmanlarından biri de maskeler. Doğru şekilde üretilen ve takılan maskeler partikülleri absorbe ederek, virüsün bulaşmasını engelliyor. Doğru maske; ağız, burun ve çeneyi komple saran ve açıklık bırakmayan, nefes almaya engel olmayan, ülkelerce belirlenmiş standartlara uygun olarak üretilmiş maskelerdir.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Şüphesiz ki güçlü bir bağışıklık sisteminin yenemeyeceği virüs ve hastalık yok denecek kadar azdır. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak virüsten korunmanızın yollarından biridir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmalısınız. Bunun için:

 • Vitamin ve mineral bakımından yeterli beslenmelisiniz,
 • Mevsim meyvelerini taze olacak şekilde yemelisiniz,
 • Spor yapmalı, hareketli bir yaşam sürdürmelisiniz,
 • Süt, yoğurt, ayran, et, tavuk, balık, yumurta gibi hayvansal besinler tüketmelisiniz,
 • Antioksidan kapasitesi yüksek besinler tüketmelisiniz,
 • Özellikle yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermelisiniz.

 1. Ortamı Havalandırmak

Virüsün havada asılı kaldığı üzerine çalışmalar devam etse dahi çoğu bilim insanı korona virüsünün havada uzun saatler boyunca asılı kalabileceğini savunuyor. Kapalı ortamlara temiz hava girmesini sağlamak virüsten korunmanın yolları arasında gösteriliyor. Hava temizleyiciler, yüksek kaliteli havalandırma filtreleri ve dışarıdaki temiz havanın içeriye girmesini saplayan pencereleri aktif olarak kullanmak kapalı ortamdaki havayı temizlemeye yaramaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir