Maske Kullanım Süresi Nedir ?

Corona virüsünün yayıldığı günden beri gündemden düşmeyen bir konu varsa o da şüphesiz ki maskelerdir. Çene bölgesine takılarak ağız ve burunu kapatan maskeler corona virüsünün bulaşma riskini oldukça düşürmektedir. Peki virüsten korunmak için taktığımız bu maskeler kaç saat kullanılabilir? Gelin maske kullanım süresi ne kadardır sorusuna cevap arayalım.

Maske kullanım süresi ne kadardır?

Maskeler özel olarak üretilen, virüsleri ve bakterilerin bulaşması riskini minimuma çeken ekipmanlardır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de; yanlış maske kullanımının yarardan çok zarara sebebiyet vermesidir. Maskelerin kullanım süresi genelde üretici firma tarafından belirtilip kutularının üzerinde yazmaktadır. Bu süre Unutmamak gerekir ki bu süreler sadece basit kılavuzdur. Uzmanlara göre cerrahi maskelerin kullanım süresi maksimum 4 saattir. Bu süre N95, 3M gibi filtreli maskelerde 7-8 saat olarak belirlenmiştir. Fakat bu süre çeşitli etmenlere göre artıp azalmaktadır:

  • Maskeyi takan kişinin bulunduğu ortam

Eğer maskeyi takan kişi yoğun bir insan topluluğunun içerisinde bulunuyorsa, diğer insanlardan bulaşabilecek virüslerin maskeye yapışmasını ve enfekte olma riskinin artmasına kapı açar.

  • Maskeyi takan kişinin konuşma sıklığı

Maskeyi takan kişi aktif olarak konuşuyorsa olası virüsler nefes ve damlacık yoluyla maskede tutunur.

  • Maskeyi takan kişinin öksürme, hapşırma gibi eylemleri yapma sıklığı

Öksürme, hapşırma gibi olaylar corona virüsünün yayılmasını arttıran en büyük etmendir. Hapşırma ve öksürme sırasında damlacıklar maskelerden dışarı atılabilir. Birkaç defa üzerine öksürdüğünüz veya hapşırdığınız maskeleri bir daha kullanmamalısınız.

  • Maskenin ıslanması ve nemlenmesi

Etkili bir koruma için sadece maskede kullanılan kumaşın filtreleme özelliği önemli değildir. Artan nem ile filtreleme özelliğinin verimi düşmektedir. Artan nem ve vücut ısısı da maske kullanım süresini kısaltan diğer etmendir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artan yağmur nedeniyle ıslanan maskeler oldukça büyük bir tehlike kaynağıdır. İster cerrahi maske, ister filtreli özel maske olsun. Maskeler ıslandığı an koruyuculuğu azalır ve zamanla yok olur. Oluşan nem virüs ile kullanıcı arasında köprü oluşturur. Ayrıca ıslanan maskeler virüsleri ve bakterileri damlacık olarak dış ortama aktarmaktadır.

ÖZET

Kısacası maskelerin kullanım sıklığı takan kişinin hareketlerine ve ortam koşullarına göre değişmektedir. Uzmanlar maskelerin kullanım sıklığını maskenin kalitesine göre 4-8 saat arası belirlemiştir Daha uzun süre takılan maskeler hem sizin hem de toplumdaki diğer insanların sağlığını riske atacaktır.  . Unutmamak gerekir ki bu süre maksimum takma süresidir.  Eğer imkânınız var ise maskenizi 2 saatte bir değiştirmeniz en sağlıklı seçim olacaktır.  

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir