Maske nasıl Dezenfekte Edilir ?

Dünya’nın her yerindeki sağlık çalışanları kişileri koruyan ekipmanlar konusunda eksiklikler olduğunu bildiriyorlar. Kişisel koruyucu ekipmanların salgın sürecinde nasıl korunması, hangi durumlarda kullanılması,  tekrar kullanılabilme durumu var mı gibi bir çok sorun da karşımıza çıkıyor. Bu kişisel koruyucu ekipmanlar arasında eldiven, koruyucu önlük, gözlük ve maske bulunmaktadır.

Maskenin Dezenfekte Edilmesi

Özellikle kişisel koruyucu ekipmanları aralarında bulunan maske dezenfekte edilemez çünkü maskeler tek kullanımlık olup ömrü 5 saat veya 1 günlük’tür. Eğerki zorda kaldıysanız ve maskeniz yok idareli kullanıyorsanız maskenizi aşağıdaki anlattıgımız dezenfekte yöntemleri ile dezenfekte edebilirsiniz.

  • Dezenfeksiyon için evinizdeki herhangi bir şeyi kullanmayın.
  • Evdeki fırında kesinlikle maskenizi ısıtmayın

Profesyonel bir şekilde dezenfeksiyon işlemi yapılmalıdır bunun için ilk yöntem, 75 ˚C sıcak havadır. Bu sıcak hava maksimum 20 döngü şeklinde devam etmelidir. Genellikle bu yöntem hastanelerde bulunan fırınlarda yapılır. Diğer bir dezenfeksiyon yöntemi ise; genelikle uyku apnesi hastalarının kullandığı küçük pille çalışan 254 nm dalga boyundaki UV lambasıdır. En fazla 10 döngü ile 30 dakika bu işlem gerçekleştirilmelidir. Bu yöntemlerin yanında kişisel koruyucu ekipmanlarınıza maskelerinize dezenfeksiyon yapabilmek için ve bunu evlerinizde de uygulayabileceğiniz bir yöntem. Maskenizi sıcak su buharında bekleterek dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ama profesyonel olarak yapılan ve yukarıda belirttiğimiz ilk iki yöntem en sağlıklı sonuçlar verenler arasındadır.

Pamuklu Kumaştan Yapılan Maskeler Dezenfekte Edilebilir Mi?

Kumaştan yapılmış ev yapımı ve hazır olarak satılan maskeler doğru bir şekilde dezenfekte edilebilmesi için yapılması gerekenler vardır. Genellikle uzmanlar, cerrahi maske kullanımı ve bunun günlük olarak kullanıldıktan sonra atılmasını öneriyor. Fakat ev yapımı ve pamuklu kumaştan dikilmiş maskeler de sıkça kullanılan maskeler aslında. Özellikle uzun ömürlü olması ve tekrar yıkanabilşyor olması en büyük avantajıdır. Bu maskeler en az 60 derecede yıkanmalıdır. Uzmanlar bu maskelerin 90 derecede yıkanmasını dahi önleniyor. Diğer alternatif seçenekler arasında maskenin kaynatılarak 5 dakika boyunca dezenfekte edilmesi de mümkündür.

Ayrıca fırınlama ve ütüleme yöntemleri de dezenfeksiyon yöntemleri arasında yerini alıyor. Çok fazla sıcak zeminde kalmış olan maskelerin içerinde yer alan virüsler ölebiliyor.

Maske Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Maske kullanımı bizim için hayati öneme sahip olurken onu kullanmakta dikkatli olmalıyız. Maske kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Kullanılmasından sonra temiz ellerle maske çıkarılmalıdır.
  • Maske tekrar kullanılacaksa mutlaka kuru olmalıdır.
  • Maske hava alabilecek bir ortamda saklanmalıdır.
  • Maske burunu ve ağzı iyice kapatmalıdır.
  • Kullanılan zaman boyunca maskeye dokunulmasına özen gösterilmelidir.
  • Maske çıkarılırken lastikli kısımdan tutularak çıkartılmalıdır.
  • Maske çantada veya cepte saklanmamalıdır.
  • Kullanılan maskeler kapalı çöp kutularına atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir