Maske Ne İşe Yarar

Maske Ne İşe Yarar diyen Araştırmacılar, COVİD-19’a neden olan Covis-19 hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam ederken bir aşı buluna kadar herkes kendi güvenliklerini korumaya devam etmelerini söyledi. Bunun güvenliğin en basit yöntemleri ise

 • fiziksel mesafe,
 • sık sık temizlik,
 • dezenfektan,
 • seyahat kısıtlaması
 • maske

gelmektedir. Maske kullanımı bireysel korunmada en etkili yollardan birisidir. Hijyen bakımından genel olarak temiz yerlere dokunuyoruz, temiz yiyecekler tüketiyoruz, hatta sosyal mesafe kuralına da uyuyoruz peki biz uyduğumuz halde karşımızdaki uymuyorsa ne yapılmalı? İşte burada en basit yöntem olarak maske takmak en güvenli yollardan bir tanesidir.

Maske Covid-19’dan Korur mu

Uzmanlar maske Covid-19’dan korur mu sorusu için hiç tereddüt etmeden EVET diyorlar. Çünkü halka açık yerler gezerken virüsün kimde olup olmadığını bilemiyoruz. Bu yüzden sosyal mesafe veya sık sık sabunlu su, dezenfektan yetmiyor.

Salgın hastalıklı birisi öksürünce havaya SARS veya COV-19 damlacıkları bırakıyor bizde maskesiz olarak oradan geçerken bunları nefesimiz yardımıyla içimize çekiyoruz. Bu yüzden nerede olursak olalım maske takmamız gerekli. Tek istisna hariç oda yalnız kaldığımızda ya da ailemizle birlikte olduğumuzda.

Maske Takmak Virüsün Yayılmasını Önler Mi?

Uzmanlar maske kullanımı virüsün yayılmasını önler mi sorusuna da büyük bir EVET demişlerdir. COVİD-19’a yakalandığımızda bizim haberimiz olmadığında aslında maskeler nefesimizi dışarı yaymayı engellediği için hastalığın da yayılmasının önüne geçiyor. Ayrıca hastalıklı kişilerin maske takmaması durumunda da ise diğer kişilerin maske takmasıyla hastalığının sadece hasta olan kişide kalmasına sebebiyet veriyor. Böylece salgın hastalığın yayılmasını kısmen de olsa durdurmasına neden oluyor.

Maske Nasıl Takılır

 • Yüz maskeleri en doğru şekilde yüzümüzün burun köprüsünden çenemizin altına kadar kapatmalıdır.
 • Maskeler takılırken ne çok sıkı nede çok gevşek olmalıdır.
 • Maskelerimizi takarken konuşuyoruz, konuşurken maskemizin açılmadığına ve yüzümüzün tahriş olmamasına dikkat etmeliyiz.
 • Maskemize çok sıklıkla dokunmamamız gerekir.
 • Maskelerden daha fazla verim elde etmek için maskeleri yüzümüze en uygun şekilde takmamız büyük önem arz etmektedir.

Ne tür maskeler kullanmalıyız

En az iki kat kumaşla yapılan maskeler kullanmalıyız. Burnumuzu ve ağzımızı büyük boşluklar olmadan örtmelidir. Kulak arkası ayarlamak için ve kulağımıza zarar vermemesi için güzel halkları olan maskeler tercih etmeliyiz. Gözlük takan kişiler için üst kısmı bükülebilen maskeler önerilmektedir. Öte yandan sağlık çalışanları daha profesyonel maskeler takmalıdır.

Farklı türdeki maskeler nasıl çalışır

 • Cerrahi Maskeler: Tıbbi maske olarak da adlandırılan bu maske, kullanıcının burnunu ve ağzını mikrop içerebilecek damlacıklar, sıçramalar ve spreylerle temastan koruyan, gevşek olan tek kullanımlık maskedir. Cerrahi maskeler havadaki büyük parçacıkları filtreler. Cerrahi maskeler hem kullanıcıyı hem de çevresini önemli oranda korur
 • N95 maske: Aslında bir tür solunum cihazıdır. Kullanıcı solunum yapınca hem büyük hem de küçük hava parçacıklarını filtreler böylece cerrahi maskelerden daha fazla koruma sağlar. N95 maskeleri de tıpkı cerrahi maskeler gibi tek kullanımlıktır. Tek yönlü maskeler olan N95 maskeleri genel nefes verirken havayı doğrudan dışarı verdiği için bazı yerlerde kullanımı yasaktır.
 • Kumaş maskeler: Kumaş maske kullanıcı konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında açığa çıkan damlacıkları hapsetmek için üretilmiştir. Yaygın olarak kullanılan maskelerdir. Cerrahi ve N95 maskeleri kadar korunaklı olmasa da herkesin takması sonucu salgın hastalıkların yayılma hızı azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir