Maskelerin Koruma Oranları

Türk Dil Kurumu’na göre korunmak veya tanınmamak amacıyla yüze takılan nesne olarak tanımlanan maske, son zamanlarda adını sıkça duyurmayı başarmıştır. Pandemi alarmına kulak veren insanlar, virüsün en yaygın bulaş yolunun ağız ve burun yolu ile olduğu bilinciyle, bir siper görevi gören maskelere değer kazandırmıştır. Peki adeta bir altın gibi değerlenen maskeler gerçekten gösterilen rağbetin karşılığını verebiliyor mu? Bu sorunun yanıtı birçok kıstasa bağlıdır. Ancak yeni tip korona virüs salgını ile beraber ortaya çıkan en önemli kıstasın ‘güvenilirlik ‘olduğu anlaşılmıştır. Maskelerin koruma oranları nedir? Hangi maske ile tam olarak güvende olabilirsiniz?  Sorularına yanıt bulabilmek için yazının devamını okumanız yeterlidir.

Cerrahi Maskelerin Koruma Oranı Nedir?

En yaygın ve rağbet gören maske türü olan cerrahi maskeler, sağlıkçılar ile bütünleştirdiğimiz için alışılmış bir izlenim vermektedir. Yarattığı sıradan algının yanı sıra, bir çoğumuzun temaslı durumundan enfekte olmasını önleyerek kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen seçenek haline gelmiştir. Koruyuculuk oranı hakkında ise bir güvenilirlik derecesi tespit edilememiştir. Cerrahi maskeyi takan kişi virüs veya mikrop taşıyıcısı ise solunum yolu ile yayılabilecek olan partiküllerin diğer bireylere bulaş olmasını engelleyebilir.

Toz Filtre Maskelerinin Koruma Oranı Nedir?

Toz filtre maske, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, yaşam kalitesini düşüren partiküllere karşı kullanılan bir kişisel koruyucu ekipmandır. Ortam koşulları detaylıca analiz edilerek risk seviyesi saptanmalı ve ona göre toz filtre maske tercih edilmelidir.

  1. Toz filtre maskeler koruma oranlarına göre FFP1, FFP2 ve FFP3 olmak üzere 3 ana gruba ayrılırlar. Ardışık rakamlar ile isimlendirilmesi üzere, giderek artan bir koruyuculuktan söz edilebilir.FFP1 toz filtre maske, yağ ve su bazlı zararsız partiküllere karşı %80 oranında koruyuculuk sağlamaktadır.

    FFP2 toz filtre maske, yağ ve su bazlı zararsız partiküllere, dumana ve neme karşı %94 oranında koruyuculuk sağlamaktadır.

  2. FFP3 toz filtre maske, yağ ve su bazlı zararsız partiküllere, dumana, neme ve bazı biyolojik tehditlere unsurlarına karşı %99’a varan bir koruyuculuk sağlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir