Ventilli Maske Ne Demek

Dünyamız son zamanlarda daha önce nadiren karşılaştığı bir salgın hastalıkla karşı karşıya geldi. Covid-19 yada diğer adıyla Carona Virüs ilk olarak geçtiğimiz kış ayında Çin’in Vuhan kentinden ortaya çıkıp tüm düynamızı esir almıştır.

Bu salgın o kadar hızlı bir şekilde yayıldı ki resmen balta girmemiş ormanlarada dahi kendine bir kişilik yer açmayı başardı. Bu başarısı tabi ki bizler için büyük tehdit oluşturdu. Corona virüsü, özellikle öksürük, ateş ve nefes darlığı şeklinde belirtileri vardır. Bu yazımızda sizlere ventilli maske ne demek onu anlatacağız.

Ventilli Maskenin Önemi

Covid-19 virüsü bir salgın hastalık olduğu için çabuk bulaşma riski taşımaktadır. Özellikle hasta kişilerin öksürmesi sonucu boğazlarından çıkıp yayılan damlacıklarla çevreye hemen yayılabiliyor. Çok hızlı yayılma özelliği olan bu virüs karşısında hemen yediden yetmişi etkileniyor. Bu yüzden insanlar kendini bu hastalıktan korunmak için çeşitli yöntemler geliştirdi. Bu salgından korunmak için yalnızca devletler değil, kurumlar bile büyük gayret içine girdi. Sadece devletlerin yardımıyla yetinmeyen insanlarda bireysel tedbirlerini aldılar. Alınan bu tedbirlerin başında temizlik, sosyal mesafe, seyahat kısıtlamaları, birebir temastan uzak durma ve maske takma gelir. Ama şüphesiz ki maske en önemli olan bireysel koruma yöntemidir. Riskin farkına varan sağlık kuruluşları hemen tedbir olarak maskeyi en önemli koruma yöntemi olarak belirledi. Böylece maskeye olan rağbet çığ gibi büyüdü. Ve etrafımıza bir çok çeşit maske çıktı. Bunlar;

  • Genel olarak normal toz maskesi,
  • tam yüz maskesi,
  • buharlı maskeler,
  • 3M maskeler,
  • Ventilli maske

Olarak sıralanbilir. Ama şüphesiz ki bunların başında en önemli olan Ventilli maske en iyi koruma şeklini sağlamaktadır.

Ventilli Maskeyi En Çok Kimler Kullanmalıdır?

 Kimisi ağır bir şekilde atlatırken kimisi daha hafif bir şekilde atlatmaktadır. Ama özellikle kronik hastalıkları olan, kalp rahatsızlığı olan, diyabet, yaşlılar, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıkları olan kişilerin Ventilli maske kullanması gerekmektedir.

Ventilli Maske Nedir

Ventilli maske olanarak bilinen şey aslında kısaca maskede bulunan hava akışı dışarıya doğru olan bir plastik veya kauçuktan oluşan maskenin içindeki havayı dışarıya çıkarmaya yardımcı olan düzenekli maskedir. Ventilli maske normal maskelerin aksine nefes alıp verdiğimizde maskenin içindeki havayı dolaştırmıyor. Aksine nefesmizi bırakırken havayı dışarı verir ama nefes aldığımızda maskenin içine temiz hava almasına yardımcı olur böylece nefes verirken ağzımızdan çıkan hava olduğu gibi dışarı çıkıyor ama nefes alırken daha temiz hava almamızı sağlar. Böylece Ventili maske çek-ver sistemiyle çalıştığı için nefes alındığında kapanır ve nefes verildiğinde açılır aslında konforu arttırır, Daha temiz hava almamızı sağlar.

Ventilli Maske Yararlı mı

Ventilli maske yararları arasında;

  • Ventilli maskenin çalışma prensibi olarak çek-ver şeklinde olduğu için sürekli olarak temiz hava almamıza olanak sağlıyor. Sürekli temiz hava aldığımızda bu da salgın hastalıklardan korunmamıza büyük katkı sağlıyor.
  • Ventilli maske diğer tam yüz maskeleri veya normal maskelere oranlar daha fazla konfor sağlıyor.
  • Yüzümüzde tel izi veya yüzümüzü sıkma durumu en az olan maske türüdür.
  • Normal koşullarda verilen nefes maskenin içini sıcak ve nemli yaparken Ventilli maske nefes verilir verilmez sıcak havayı dışarı vererek tekrar nefes alınımında daha yüksek konfor sağlar.

Ventilli Maskenin Zararları Var mı

Ventilli maske ilk piyasaya sürüldüğünde güzel bir rağbet gördü ama daha sonralarında birçok sağlık örgütü ventilli maske takmanın aslında sanıldığından daha zararlı olduğunu duyurdu. Böylece insanların aklına ilk olarak böyle kullanışlı ve konforlu bir maskenin neden böylesine zararlı olduğu sorusu aklına geldi.

Ventilli maske çalışma şekli olarak nefesimizi direk dışarı verdiğinden dolayı salgın hastalık taşıyan kişiler direkt olarak hastalığını dışarı çıkarmaktadır. Diğer maskelerde ki gibi nefesi maskenin içine hapsetmiyor ve böylece aslında salgında etkilenen birisinin salgın hastalığını hemen başkalarına bulaştıracağı söylenmiştir. Bunun için sağlık örgütleri ventilli maskelerin daha çok inşaat veya tozlu işlerde temiz havaya ihtiyacının fazla olduğu durumlarda kullanılması önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir